Başvuru Sahiplerine Önemli Uyarı!
VFS Global Vize Başvuru Merkezimiz dışarısında, kapı önünde, ücret karşılığında hizmet sunan kişiler, yetkisiz acentalar ya da tercüme bürolarından hizmet almanızı kesinlikle önermemekteyiz.
Deneyimlerimiz bu kişilerin genellikle yanlış bilgi ve belge sunduğunu göstermiştir.
VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin ve Büyükelçiliklerin bu kişiler, acentalar ve tercüme bürolarıyla hiç bir bağlantısı olmadığı konusunda dikkatli olunmalıdır.
Biyometri İşlemi
25 Eylül 2014 tarihinden itibaren, Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) Türkiye'de kullanılmaya başlanacaktır. VIS ilk olarak Ekim 2011'de Kuzey Afrika'da başlamış ve dünya genelindeki AB Schengen Ülkeleri'nin konsolosluk ve elçiliklerinde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır (*). VIS'in amacı vize başvuru sürecini ve sınır kontrol prosedürlerini basitleştirmek ve aynı zamanda belge sahteciliği ve kimlik hırsızlığının önüne geçmektir.

Başvuru sahiplerinin biometri bilgilerinin saklanması ile ilgili bilgilendirme belgesi

VIS'in altında, tüm pasaport türleri için zorunlu parmak izi yer almaktadır. Konsolosluk bölümleri tüm vize başvuru sahiplerinden biyometrik veri –on parmağın parmak izi- almak zorundadır. Buna istinaden, tüm başvuru sahipleri, uyrukları ne olursa olsun, vize başvurusu sırasında Vize Başvuru Merkezi'ne, ve eğer istenirse, Türkiye'deki Danimarka Elçiliği/Danimarka Konsolosluğu'nun ilgili bölümlerine şahsen gelmeleri gerekmektedir.

(*)[1] Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Aşağıda belirtilen türdeki başvuru sahipleri parmak izi verme zorunluluğundan muaflardır (Vize Kodu'nun 13(7)'nci maddesine gore): ancak şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

a. 12 yaşın altındaki çocuklar; ancak şahsen başvurmaları gerekmektedir.
b. Parmak izi alınması fiziksel olarak imkansız olan kişiler. 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Fakat, bu imkansızlık durumu geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir. 4(1), (2) ve (3)'ncü maddeler ile belirtilen yetkin otoriteler, bu tür geçici imkansızlıkların sebeplerinin açıklanmasını isteme hakkına sahiptir.Üye ülkeler, alım işlemi sırasında zorluklar çıkması halinde başvuru sahibinin itibarını garanti altına alacak uygun prosedürlerin varlığından emin olmalıdır.
c. Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri muaftır.
d. Hükümdarlar ve kraliyet ailesinin birinci dereceden üyeleri, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda muaflardır.

Temel Prosedür

Biyometri hızlı, gizlilik çerçevesinde ve aralıksız bir işlemdir ve dijital bir parmak tarayıcıyla 10-parmak ile parmak izi taraması yapılır. Ülke temsilcilerinin gerekli görmesi halinde (*), canlı dijital bir fotoğraf da başvuru esnasında çekilecektir. Bazı ülke temsilcilikleri için (*) elektronik imza da gerekli olacaktır.

Parmak uçlarında herhangi bir şekilde süs (örneğin kına), yıpranma veya başka işaretler bulunmadığından, ve yüzde biyometrik veri vermeden önce bulunan yara veya kesiklerin iyileşimiş ya da kaybolmuş olduğundan emin olunuz, çünkü bu tür durumlar uygun parmak taraması veya fotoğraf alınmasını engelleyebilir. Bu aynı zamanda; saçlarınızın gözlerinizi kapatmaması veya yüzünüzü, saçınızı veya boynunuzu kapatabilecek şapka ya da şal takmamanız anlamına gelmektedir (aşağıda ayrıntıları verilen dini baş örtülerinin dışında).

Eğer dini sebeplerle başınızı veya boynunuzu kapatan türde aksesuarlar takıyorsanız yüzünüzün, kaşlarınızın üstünden çenenizin altına kadar yanaklarınız açık kalacak şekilde açıkça görülmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse iki kulağınızı da göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf çekimi esnasında gözlüklerinizi çıkarmalısınız.

Eğer parmak uçlarınız kesik veya hasarlı ise, Vize Başvuru Merkezi'nden rahatsızlığınız iyileştikten sonra randevu almanız önerilir.

Fiziksel olarak parmak izi taraması veremeyecek olan başvuru sahiplerinin, sebeplerini destekleyecek tıbbi bir rapor göstermeleri gerekmektedir.

(*)[2]Belçika, Danimarka, Fransa, İspanya, İsveç, Lüksemburg, Malta, Polonya, Yunanistan
(*)[3]Danimarka, İsveç

SIKÇA SORULAN SORULAR – Vize Bilgi Sistemi (VIS)

Vize için biyometri alımı nedir?
  Başvuru formunuz ile birlikte vereceğiniz basit ve gizlilik içerisinde tamamlanan bir işlemdir.
Kimler biyometri için başvurmalıdır?
  Avrupa Ekonomik Bölgesi dışından Schengen ülkelerini ziyaret edecek yabancı vatandaşlar.
Neden başvurumun bir parçası olarak biyometri vermeliyim?
  Eğer birkaç sebeb saymak gerekirse, biyometri vermek başvuru sahiplerinin kimliklerini korumaya yardımcı olur. Kişilerin kimliklerini ve seyahat durumlarını kanıtlamasını kolaylaştırır. Schengen ülkelerinin kişilerin göçü kötüye kullanmalarını ve kimlik sahtekarlığını engellemesini sağlar.
Bu işlemi nerede tamamlayabilirim?
  Biyometrik bilgilerinizi Vize Başvuru Merkezi'nde başvurunuzu yaptıktan sonra verebilirsiniz. Lütfen http://www.denmarkvac-tr.com/ adresindeki websitemizi ziyaret edin veya daha fazla bilgi için 0090 212 373 58 03 numaralı çağrı merkezimizi arayın.
Biyometrik bilgilerimi verdiğimde ne olacak?
  Biyometrik veri alım süreci çabuk ve temiz bir işlemdir. Başvuru esnasında verilen fotoğraf ile yüz taramanız alındıktan sonra, parmaklarınızı cam bir plaka üzerine koymak suretiyle taratabilirsiniz – herhangi bir mürekkep ya da kirlilik oluşmayacaktır. Başvuru sahiplerinin itibarının, gizliliğinin ve tevazusunun korunması gerektiğinin farkındayız, ve gereken durumlarda başvuru sahipleri için gereken özel ayarlamalar yapılacaktır.
Bu işlem ne kadar sürecek?
  Biyometri alım işlemi 10 dakika kadar surer. Verilerinizi kontrol ederken ufak bir bekleme süresi olabilir.
Tıbbi veya fiziksel sebeplerle özel yardımlara ihtiyaç duyan başvuru sahipleri söz konusu olduğunda ne olacak?
  Eğer biyometrik verilerinin kaydedilebilmesi için siz veya özel yardıma ihtiyaç duyabilecek bir tıbbi veya fiziksel özel durumu olan bir kişi başvuru yaparsa, böyle bir özel durum ile ilgili detaylar içeren bir dilekçe veya başka bir belge getirmeli ve başvurunuz ile birlikte teslim etmelisiniz. Uygun kanıtlayıcı belgeler tedaviyi yürüten sağlık görevlisi tarafından bir dilekçe olabilir, Genel Tıbbi Konsey üyesi bir doktorun özel durum hakkında detay vermesi ve gerekli yardımları ve sebeplerini açıklaması gerekmektedir.
Biyometri vermeyi reddersem ne olur?
  Eğer bir başvuru sahibi biyometri vermek için gerekli ayarlamaları yapmazsa başvurusu reddedilecektir.
Deniz aşırı ülkelerde vize/giriş izni için biyometri vermeme rağmen neden tekrar parmak izi vermem gerekiyor?
  Bu deniz aşırı ülkelerde vize başvurusu yapıp sınırdan geçen kişi ile o an başvuru yapan kişinin aynı kişi olduğunu tespit edebilmek için gereklidir.
12 yaşından küçük çocukların vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezinde şahsen olmaları gerekli midir?
  Evet, 12 yaşından küçük çocukların başvuru esnasında vize başvur merkezinde olmaları zorunludur.
12-18 yaş arası çocuklar onlara eşlik eden bir yetişkin olmadan başvuru yapabilirler mi?
  Hayır, 12-18 yaş grubundaki çocuklar bir ebeveyn veya bir vasi ile beraber vize başvuru merkezinde başvuru yapabilirler. Onlara eşlik eden yetişkinin biyometri kabininde biyometri işlemi alınırken onların yanında bulunması gereklidir.
Daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirim?
  Her zaman daha fazla bilgiye vize başvuru merkezlerimizden ulaşabilirsiniz.
VİZE BAŞVURU
SÜRECİ


Adım 1
Danimarka vizesi ve oturma izinleri için başvurular Vize Başvuru Merkezinde kabul edilir.

Adım 2
Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmek için randevu almanız gerekmektedir. : Randevunuzu internet sitemizden veya çağrı merkezimizi arayarak alabilirsiniz.Online randevu almak için buraya tıklayınız.Başvuru sahipleri VIP Servisi’ ni kullanarak, işlemlerini beklemeden tamamlayabilirler..Diğer ek servisler hakkında bilgi almak isterseniz ‘’Ek Servisler’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Verilen randevu tarihinde Vize Başvuru Merkezimizi ziyaret ederek,istenen evraklarla birlikte doldurmuş olduğunuz Vize Başvuru Formunuzu teslim ediniz. Başvurunuzdan önce, ‘ziyaret amacınızın' net olması gerekmektedir; vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağımızı ancak vize kategorinizin seçimi konusunda size tavsiyelerde bulunma ya da rehberlik yapma konusunda yetkili olmadığımızı unutmayınız. Görevimiz temel olarak idari olduğundan, tamamen Ankara Danimarka Büyükelçiliğinin ve İstanbul Danimarka Başkonsolosluğunun inisiyatifinde olduğunda vize alıp almayacağınız ya da başvuru süresinin ne kadar süreceği gibi konularda konuşma hakkına sahip değiliz.

Adım 3
Farklı vizeler hakkında detayları öğrenmek için "Vizeler hakkında her şey" bağlantısını tıklayınız.

Adım 4
Vize Başvuru Merkezini ziyaretinizden önce güvenlik düzenlemeleri duyurularını kesinlikle okuyunuz.

Not: Kısa dönem vizeler (90 güne kadar) için başvuru yapan kişilerin konaklayacağı özel yeri yoksa ;Danimarka’da kalmayı planladığı toplam gün sayısı kadar günlük en az 46 Euro ‘ya denk gelecek banka hesap cüzdanını(dökümünü) sağlamaları gerekmektedir.Davet eden kişi başvuru sahibine kalacağı yerin yanı sıra finansal desteği de garanti ediyorsa,bu tutar talep edilmeyecektir.Nitekim başvuru sahibi Danimarka’daki ziyareti sırasında basit ihtiyaçlarını hala karşılayacak (kadar) finansal dökümanları kanıtlamak zorundadır.Şu da vurgulanmalıdır ki;günlük 46 Euro’yu karşılayacak finansal kanıt başvuru esnasında sağlanamıyorsa vizenin otomatik olarak olumsuz sonuçlanacağı anlamına gelmez.